Jest jednym z najczęstszych powikłań ciąży, występuje u około 3–8 % ciężarnych. Ponadto u 30-45% kobiet, u których stwierdzano to schorzenie, w ciągu najbliższych 15 lat może rozwinąć się cukrzyca typu 2 ( czyli insulinoniezależna ).
Czy już wiecie o czym dziś będę pisała ? O cukrzycy ciężarnych !!
Co to jest cukrzyca ciężarnych ?
Jest to każde nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi, nietolerancja glukozy lub cukrzyca, które pojawiają się u zdrowych dotąd kobiet w ciąży. Ważne jest też rozróżnienie, czy wykrycie cukrzycy w ciąży jest cukrzycą ciążową, czy też nie wykrytą wcześniej cukrzycą przedciążową.
Czy cukrzyca przedciążowa jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę ?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć tak lub nie. Przeciwwskazaniem nie jest, ale należy powiadomić lekarza o cukrzycy przez chęcią zajścia w ciążę. U potomstwa matek z cukrzycą mogą występować liczne wady rozwojowe, w tym: wady serca, nerek, układu nerwowego, przewodu pokarmowego i zaburzenia rozwojowe kończyn. Podobnie ma się sprawa w przypadku niezdjagnozowanej cukrzycy ciążowej. Nierozpoznana cukrzyca ciążowa może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka.
JEDNAK ……..Warto napisać , że cukrzyca unormowana i dobrze prowadzona nie stanowi istotnego zagrożenia dla przebiegu ciąży, zdrowia matki i dziecka.
Czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę ciążową ?
Oto czynniki, które które mogą zwiększać ryzyko zachorowania:
- wielorództwo
- wiek ciężarnej > 35 lat
- masa urodzeniowa dziecka z poprzedniej ciąży > 4 kg
- dziecko z wadą z poprzedniej ciąży
- zgon wewnątrzmaciczny w poprzedniej ciąży
- hirsutyzm– występowanie nadmiernego owłosienia
- nadciśnienie tętnicze
- nadwaga (BMI > 27 kg/m²), otyłość i skrajna otyłość przed ciążą zwiększające ryzyko cukrzycy ciężarnych odpowiednio: 2,1–, 3,6– i 8,6–krotnie
- dodatni wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy typu 2
- przebyta cukrzyca ciężarnych
- cukrzyca w rodzinie
Jak leczyć cukrzycę ciążową ?
Przede wszystkim prawidłowa dieta ( unikanie zbyt obfitych posiłków, zmniejszenie ilości spożywanych słodyczy oraz tłuszczów ) powinna unormować poziom glikemii ( stężenia glukozy we krwi ). Jeśli prawidłowa dieta pod okiem diabetologa nie będzie dawać pozytywnych rezultatów tj. wartości glukozy na czczo będą powyżej 90 mg/dl, a poposiłkowe powyżej 120 mg/dl, wówczas należy podjąć leczenie insuliną.
Jak mierzyć stężenie glukozy we krwii ?
Służą do tego specjalne glukometry. Można je kupić w aptece. Do pomiaru glukometrem potrzebne są paski testowe, które będzie musiał wypisać lekarz, gdyż są one na receptę.
Pamiętajcie !!!
Prawidłowo zdiagnozowana i prowadzona cukrzyca nie stanowi zagrożenia zdrowia dla dziecka oraz matki.