Lukrecja, a dokładnie jej korzeń jest od wieków stosowany jako produkt leczniczy. Odwar jest stosowany w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy. Ponadto łagodzi suchy kaszel oraz spowalnia rozwój próchnicy, a to tylko niektóre z jej zdrowotnych właściwości.
W jaki sposób korzeń lukrecji ma wpływ na zahamowanie albo opóźnianie powstawania próchnicy?
Dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom, zmniejsza liczebność paciorkowca zieleniejącego. To on jest głównym czynnikiem rozwoju próchnicy i innych chorób zębów.
Leczenie chorób dróg oddechowych.
Korzeń lukrecji działa rozkurczowo na oskrzela, zatem pomocniczo można go stosować w przypadku suchego kaszlu. Z tego też względu wiele osób kupuje ten produkt z uwagi na uporczywy kaszel przy objawach związanych z koronawirusem. Działanie przeciwzapalne wykorzystywane jest przy bólu gardła oraz zapaleniu migdałków. Działa również wykrztuśnie, rozrzedza śluz i pomaga się go pozbyć.
Jak lukrecja wpływa na układ pokarmowy?
Znane jest jej dobroczynne działanie w przypadku wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że można ją stosować w celu ochrony wątroby przed jej stłuszczeniem.
Poza leczniczymi właściwościami trzeba zwrócić uwagę na przeciwwskazania do stosowania korzenia z lukrecji. Należą do nich:
- choroba wątroby połączona z zastojem żółci, marskości wątroby, nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach równowagi wodnoelektrolitowej (np. hipokaliemii), niewydolności nerek.
- nie wolno stosować w ciąży i przy karmieniu piersią
- stosowanie u dzieci tylko powyżej 4 roku życia
- nie wolno stosować dłużej niż 4 tygodnie, gdyż może to prowadzić do chorób układu krążenia
Kup lukrecję w moim Sklepie Zielarskim – Zdrowie Bez recepty, który znajduje się w Toruniu przy ul. Ligi Polskiej 12k
źródło: www.poradnikzdrowie.pl