Łysienie androgenowe u kobiet.

łysienie_androgenowe
Photo by Moose Photos from Pexels

Włosy wychodzą Ci całymi garściami? Może przyczyną są męskie hormony. Przedrostek „andro” występuje często w słowach związanych z mężczyzną lub cechami męskimi. Zatem skąd pomysł, że może dotyczyć też kobiet?

Wszystko ma związek z hormonami androgenowymi.

U kobiet androgeny są produkowane przez jajniki i korę nadnerczy. To tam jest wytwarzany testosteron i dihydrotestosteron (DHT). Te dwa hormony źle wpływają na meszki włosowe co prowadzi do ich zaniku. Z tym problemem najczęściej borykają się kobiety po 70 rż, ale obserwuje się też takie tendencje u młodszych kobiet. Włosy tracą gęstość na szczycie głowy bez przesunięcia linii włosów. Problem utraty włosów nie musi oczywiście od razy oznaczać konieczności błagania lekarza o zlecenie badań hormonalnych, chociaż z drugiej strony…myślę, że takie badania przydałoby robić raz na jakiś czas np. przy próbie dobrania odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych. Nie sądzicie?

Wracając do włosów to łysienia androgenowego nie da się całkowicie wyleczyć, ale można spowolnić proces utraty włosów. Jednym z takich specyfików dostępnych bez recepty jest preparat z minoxidilem np.

  • Loxon 2% i Loxon Max

  • Alocutan i Alocutan Forte

  • Piloxilid 2%

Leczenie powyższymi preparatami nie jest krótkie w czasie. Trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo dopiero po kilku miesiącach widać pierwsze efekty. W przypadku preparatów 2% dopiero po 12 miesiącach uzyskuje się maksymalny efekt, cokolwiek to oznacza? Czy dla kogoś to kilka dodatkowych włosów czy może czupryna typu afro :)? W moim przypadku kilka dodatkowych włosów na czubku i w zakolach by się przydało 🙂

 

łysienie androgenowe

 

Dla preparatów ze stężeniem minoksidilu 5% leczenie jest krótsze, a efekty widoczne są już po kilku miesiącach.

 

Ciekawostka!

Preparaty 2% mogą być stosowane zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn lecz 5% są wskazane raczej w męskiej części społeczeństwa. Dlaczego?

W przypadku kobiet stężenie 2% jest wystarczające dla skuteczności leczenia.

Pozwala to na uzyskanie podobnej skuteczności jak przypadku 5% u mężczyzn, a zmniejsza ryzyko działań niepożądanych, między innymi dotyczących pojawiania się nadmiernego wzrostu włosów np. na skórze twarzy.

 

Kto nie może poddać się leczeniu?

  • oczywiście osoby uczulone na minoksidil, ale czy ktoś wie że jest na to uczulony przed zastosowaniem?
  • osoby leczące się na nadciśnienie tętnicze
  • osoby przed 18tka i seniorzy po 65 rż
  • kobiety ciężarne i karmiące piersią
  • w przypadku uszkodzonej skóry głowy

 

Oprócz zabiegów zewnętrznych kobiety mogą sięgnąć po leczenie farmakologiczne polegające na przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych działających antyandrogenowo.

Jak na leczenie minoksidilem reagują kobiety, które chętnie dzielą się doświadczeniem na różnych forach internetowych?

Ogólna opinia jest bardzo dobra. Powiedziałbym, że na 10 kobiet 7 było zadowolonych. Zatem to już niezły wynik, biorąc pod uwagę dość trudny temat jakim są włosy. Kilka osób jako skutki uboczne wpisały pojawiające się dodatkowe owłosienie na twarzy, ramionach, dekolcie oraz „linienie„, jako jeden z pierwszych objawów po zastosowaniu powyższych preparatów.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anitka
5 lat temu

Używałam jak był jeszcze Loxon 5% zamast Loxon Max. Niestety wyrosły mi włosy na twarzy, co wcześniej nie miało miejsca, tzn. meszek pod nosem.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x