Nebulizacja u dzieci.

Od kilku lat w Polsce panuje moda na nebulizacje. Produkowane są specjalne leki do tego typu zabiegu medycznego. Wielu lekarzy oraz rodziców co raz częściej decyduje się na ten rodzaj leczenia i to z duży powodzeniem. Dlaczego jest to tak popularne ? Co można podać i w jakich dawkach ? Jakie są zalety oraz plusy nebulizacji u dzieci .

 

Co to jest nebulizacja ?

Jest to podawanie pacjentowi leku pod postacią mgiełki, która jest wytwarzana przez specjalne urządzenia zwane nebulizatorami.

Dlaczego właśnie nebulizacja ?

Lek podawany w tej postaci bardzo szybko dostaje się do oskrzeli, płuc, nosa ( ogólnie dróg oddechowych ) przez co szybciej i lepiej działa. Minimalizując przy tym skutki uboczne.

Czym różnią się nebulizatory ?

Ceną ( !! ), wielkością kropel uzyskanych przez nebulizator, ilością wydychanych cząsteczek, osprzętem dodatkowym, budową.

Czym kierować się kupując nebulizator ?

Popularnością wśród rodziców, którzy już używają takiego sprzętu. Wiele osób poleca PHILIPS RESPIRONICS PRO ( cena około 250 zł ), lub tańszy model – około 150 zł Philips MedelJet Basic. Ja osobiście od 4 lat używam Microlife Neb50 i jestem z niego bardzo zadowolony. Jest cichy i wydajny. Zwracajmy uwagę na wartość MMAD (im mniej tym lepiej). MMAD to w skrócie wielkość cząsteczek. Szukajmy też informacji o Frakcji Respirabilna (Respiratory Fraction) – ilość wdychanych cząsteczek poniżej 5 mikrometrów (im bliżej 100% tym lepiej). Oba parametry mogą być podawane równocześnie. Często producenci podają tylko jeden z tych parametrów.

Osprzęt dodatkowy:

– maska dla dzieci

– maska dla dorosłych

smoczek do inhalacji !! ( dość ciekawe rozwiązanie, ale nie korzystałem jeszcze z niego )

– ustnik

– aplikator donosowy – przydatny przy zapaleniu zatok

Co można rozpylać w nebulizatorze ?

– najczęściej sól fizjologiczną ( 0,9 % Nacl ). Ampułka 5 ml kosztuje około 30 gr. Nebulizacja solą fizjologiczną ( nigdy kuchenną ) jest wskazana przy wszelkiego rodzaju nieżytach górnych dróg oddechowych. Najczęściej jest to zabieg pierwszego rzutu u niemowląt w przypadkach początku kataru.

– różnego rodzaju leki przeznaczone do nebulizacji ( na receptę ) np. Pulmicort, Mucosolvan, antybiotyki. Leków jest naprawdę dużo, a lekarz dobierze najlepszy jeśli uzna, że nebulizacja to najlepszy sposób walki z daną chorobą.

– nie można używać olejków eterycznych oraz syropów.

Czy nebulizator to jest to samo co inhalator?

Nie. Nebulizator to pojemnik na lek, który wytwarza mgiełkę i może różnić się w zależności od producenta. Zazwyczaj jeśli mówimy „inhalator” – to chodzi zestaw w skład, którego wchodzi nebulizator, kompresor i akcesoria (maseczki, ustnik, przewód, końcówka do nosa).

 

NIGDY NIE PODAJEMY LEKÓW NA WŁASNE RYZYKO, NAWET JEŚLI MAMY JAKIEŚ W SZAFCE, KTÓRE ZOSTAŁY PO KURACJI W PRZESZŁOŚCI. LEKARZ MUSI ZADECYDOWAĆ O AKTUALNYM LECZENIU !!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kari
6 lat temu

Wlasciwie pytanie a nie komentarz, dlaczego parametr MMAD „im mniej tym lepiej”. A FR „im bliżej 100% tym lepiej”? Czy to znaczy ze czastki dp> 5 um sa zupelnie niepotrzebne? W koncu sam Pan pisze, ze najczesciej nebulizujemy sola fizjologiczna, glownie w niezytach gornych drog oddechowych. Jak zatem pomaga w tej sytuacji np MMAD 2 i FR 90%?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x