Długie i gęste rzęsy dla wielu osób stanowią synonim urody kobiecej. Zalotne spojrzenia, które płeć piękna wysyła w kierunku samczej części społeczeństwa potrafią topić przysłowiowe lody. Jak zatem uzyskać efekt, który będzie zadowalający? Może potraktować rzęsy „sterydem„?
Z takim pytaniem ostatnio przychodzą do mnie pacjentki.
Czy w aptece można kupić odżywkę do rzęs ze sterydem?
Pierwsze skojarzenie. Odesłać do pierwszej lepszej siłowni, aby tam zapytać „bardziej wyedukowanych w kwestii sterydów”. Jednak jaki byłby ze mnie apteczny Jacque Qusto, jakbym sam nie odkrył tej tajemnicy. Zatem nos w internet i książki….szukam szukam. Im głębiej tym nic nowego nie widzę, a w internetach podobno jest wszytko. Pytania do koleżanki, która w ma salon specjalizujący się w eyelash extension i dalej nic.
W tej sytuacji najprostszym wyjaśnieniem zjawiska „sterydów do rzęs” jest błędne przekazywanie informacji o składniku kilku odżywek – bimatoprost.
Cytując za Wikipedią:
Jest to organiczny związek chemiczny, syntetyczny prostamid, który w działaniu przypomina naturalne prostaglandyny.
I w ten sposób dochodzimy do sedna sprawy, bo prostaglandyny to grupa HORMONÓW zwierzęcych. Myślę, że tu jest tzw. pies pogrzebany, bo przyjęło się mówić w wielu kręgach, że hormony to sterydy. Jest trochę w tym prawdy, bo sterydy to inna nazwa hormonów steroidowych. Jednak w naszym przypadku nie ma to zastosowania. Możliwa jest też taka teoria, że jeśli coś dotyczy wzrostu to „pewnie” będzie steryd! (Oczywiście to błędne rozumowanie).
I tu uwaga!! Powyższą „teorię wzrostową” znalazłem na jednym z kobiecych forów internetowych 😉
Zatem jeśli szukacie odżywki do rzęs na „sterydach” to z pewnością będzie to produkt z bimatoprostem, który występuje w takich produktach jak:
- Biotebal
- Latisse – produkt, który podbił USA
- Long 4 Lashes
- L`biotica, Active Lash
Warto w tym miejscu wspomnieć, że stosowanie tego preparatu nie zawsze jest bezpieczne, bo wydłużanie rzęs to tylko jego efekt uboczny. Leki z bimatoprostem są stosowane w okulistyce w leczeniu jaskry, gdyż obniża ciśnienie w gałce ocznej. Ponadto może dojść do reakcji alergicznej, zaczerwienienia oka, swędzenia, wrażliwości na światło, przyciemnienia skóry wokół oczu. Zatem przed zastosowaniem trzeba wziąć pod uwagę plusy i minusy.