Realizacja recept cz. 12

Dziś zamiast tłumaczenia zawiłości prawa farmaceutycznego zamieszczam maila od użytkownika mojej strony. Oczywiście nie podam w nim prawdziwego imienia, ani adresu mailowego, ale wydarzenia opisane w artykule są prawdziwe 🙂 Sytuacje te zdarzają się bardzo często w rzeczywistości, dlatego wiele osób mogło mieć ten sam problem.

 

 

Mail od użytkownika:

” Witam,

borykam się z pewnym problemem i nie mogę uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Mianowicie: zdecydowałam się na antykoncepcję hormonalną. Dostałam od ginekologa dwie recepty: jedną do zrealizowania teraz, na jedno opakowanie pigułek oraz jedną z terminem realizacji od 7.01.2013 na trzy opakowania. Jest to lek nierefundowany. Zbliżający się okres (co oznacza rozpoczęcie pierwszego opakowania) powinien zacząć się 8 grudnia, z czego wynika, że kolejne zacznę 5 stycznia. Czy istnieje możliwość, aby recepta została zrealizowana przed terminem, czy powinnam udać się do lekarza w celu poprawy/wypisania nowej recepty?
Na stronie jednej z aptek spotkałam się również z takim zapisem: „W miejscu DATA REALIZACJI OD lekarz powinien postawić znak X, lub – jeśli planuje wypisać receptę odnawialną, wpisuje w tym miejscu datę, od kiedy recepta może być zrealizowana w aptece.
Recepta odnawialna może opiewać tylko na ilość leku wystarczającą na jednomiesięczną kurację.”
Oznaczałoby to, że nie mam możliwości kupić trzech opakowań pigułek. Czy dobrze interpretuję ów zapis? ”

 

Odpowiedź:

 

” Witam,

Dobrze interpretuje Pani ten przepis. Recepta „odnawialna” może być zawierać ilość leku wystarczająca na 1-miesięczną kurację…z tym, że kuracja może wymagać podawania np 3 tabletek w ciągu dnia. ( wtedy mogą być trzy opakowania na recepcie ).  W przypadku antykoncepcji jest to oczywiście niemożliwe. Dlatego lekarz powinien wystawić Pani trzy recepty i wpisać takie daty, aby pokrywały się z cyklem. Oczywiście może też nie wstawiać daty lub postawić X. Jeśli lekarz pozostawi puste miejsce na daty to lepiej nic samemu nie wpisywać, bo apteka posiada datownik który służy do tego celu.
Jest też taka ewentualność, że ma Pani receptę na trzy opakowania i kupuje Pani jedno opakowanie z danej recepty, a na dwa pozostałe prosi Pani aptekę o tzw. odpis recepty. Wówczas po skończeniu pierwszego opakowania idzie Pani z odpisem do apteki i wykupuje kolejne dwa opakowania.

Druga sprawa dotyczy realizacji takich błędnie wystawionych recept.
Zgodnie z przepisami nie wolno realizować recept z późniejszą datą ( np. dziś jest 2.12, a Pani chce wykupić receptę, która ma datę realizacji od 5.12 ). Wiele aptek jednak zawsze stara się zrozumieć Pacjenta ( bo np nie może przyjechać do apteki tego 5.12 ) i wydaje lek, a receptę realizuje w wyznaczonym terminie ( tu – 5.12 ). Pozostaje kwestia paragonu, który będzie wydrukowany dopiero 5.12, a należy pamiętać, że paragon musi być zawsze wydany przy wydaniu leku. Trzeba poinformować o tym fakcie Pacjenta, który jednak przychodzi do apteki z pewnym problemem więc sam jest zdecydowany na pewne ustępstwa. ( Lepiej mieć lek niż paragon : ) ).

Czy Apteka powinna zrealizować Pani receptę ?
Zgodnie z prawem – nie.
Jednak w przypadku leków 100% ( takich jak Pani ma na recepcie ) czasem stosowane są pewne odstępstwa, gdyż dla Apteki i Farmaceuty zawsze najważniejszy jest Pacjent. ”

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x