Pro-biotyk, Pre-biotyk i Syn-biotyk

Dziś poruszam temat, o którym pisałam jakiś czas temu prowadząc ankietę wśród znajomych i pacjentów. Dotyczy on stosowania preparatów, które mają za zadanie odbudować florę bakteryjną. W następstwie brania antybiotyków, zatrucia pokarmowego, biegunek może nastąpić zaburzenie w ilości ” dobrych bakterii ” w naszym organizmie. Skutki mogą być różne i uzależnione od każdego człowieka, ale zasada profilaktyki jest jedna. Lepiej zapobiegać niż leczyć…bo to drugie może być znacznie droższe !!

 

 

Probiotyk

Preparat, który zawiera żywe kultury mikroorganizmów ( bakterii lub drożdży ) i ma za zadanie odbudować florę bakteryjną np. Lakcid, Lacidofil

Prebiotyk

Preparat, który nie zawiera mikroorganizmów ( jak probiotyk ), ale ułatwia ich rozwój w organizmie np. inulina, fruktooligosacharydy (FOS) zawarte w roślinach, takich jak szparagi, karczochy, cykoria, cebula.

Synbiotyk

Połączenie probiotyku i prebiotyku. Z jednej strony dostarczamy organizmowi żywych kultur bakterii, a z drugiej wprowadzamy do pożywienia składników w celu stymulacji rozwoju prawidłowej flory jelit. np. Multilac, Linex Forte.

 

Po co stosować wyżej wymienione preparaty ?

Najczęściej jest tak, że podczas zakupów w aptece – farmaceuta proponuje nam zakup „osłony” do antybiotyku. Nie doszukujmy się wówczas w tym zachowaniu chęci „wepchnięcia” czegoś. Osłona jest naprawdę ważna, bo może nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami wyjałowienia organizmu antybiotykiem. Dla kobiet może to się zakończyć np. grzybicą pochwy ( o czym pisałam w artykule: Probiotyki ginekologiczne ), która nie jest przyjemną dolegliwością. Antybiotykoterapia może zakończyć się np. biegunką, która też jest spowodowana zanikiem flory bakteryjnej.

 

Jak stosować probiotyki ?

Ja wyznaję zasadę, że probiotyk najlepiej stosować godzinę po przyjęciu antybiotyku. Dlaczego ? Po zażyciu antybiotyku ten wchłonie się po 40-60 min. Jeśli wówczas weźniemy probiotyk, to zanim bakterie rozwiną się w jelitach mnie kolejne 60-90 min, a to pozwoli na odbudowę tego co antybiotyk już zdąży zabić ! Od pewnego czasu zauważyłam, iż zarówno pacjenci jak i lekarze zaczęli stosować preparaty o nazwie Dicoflor. Występuje on pod postacią kropli dla najmłodszych, saszetek ( kapsułek ) – dla trochę starszych i kapsułek ( oraz saszetek ) dla dorosłych. Preparaty z tej serii zawiera żywe kultury bakterii Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103) o korzystnym dla zdrowia działaniu potwierdzonym w badaniach klinicznych. Minusem ich jest tylko dość wysoka cena !!

 

Kilka zasad odnośnie antybiotyków !!

– należy wziąć cały przepisany antybiotyk ( nawet jeśli choroba minęła, a nam zostało kilka tabletek )

– popijać lek dużą ilością wody ( żadna herbata,mleko, sok lub cola 🙂 )

– zażywać preparat o wyznaczonych godzinach ( aby podtrzymywać dawkę leczniczą w organizmie )

– nie rozgryzać tabletek i nie wysypywać zawartości kapsułki

– używać probiotyków ( prebiotyków lub symbiotyków )

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x