Oglądając telewizję czy słuchając radia natrafiamy na całą masę „specyfików” na różne dolegliwości. W mijającym roku szczególnie często zaznaczano różnicę pomiędzy lekiem i suplementem diety. Jak ważna jest to kwestia przy wyborze preparatu przybliżę w dzisiejszym wpisie.
Wielu pacjentów wybierając np. preparat z magnezem pyta mnie o to czy to lek czy suplement? Ich zdziwienie jest bardzo duże, gdy dowiadują się jakie jest dawkowanie leku, gdyż mają złudne wrażenie że jedna tabletka tak jak w przypadku suplementu wystarczy np. dawkowanie Magne B6. Przecież na suplementach często jest napisane, że dawkowanie wynosi 1 raz na dzień. Jakie zatem są różnice w suplemencie diety oraz leku?
LEK |
SUPLEMENT DIETY |
Preparat ma wyleczyć chorobę lub jej zapobiec | Uzupełnia dietę |
Przechodzi skomplikowaną procedurę rejestracyjną np. dostarczenie badań o skuteczności preparatu. Nadzór nad wprowadzeniem Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych albo Komisja Europejska. | Notyfikacja w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Rejestracja jako żywność. Łatwa procedura wprowadzenia na rynek. |
Częste badania leków. Możliwość wycofania z rynku wadliwego produktu np. leki z walsartanem wyprodukowane na bazie wadliwego składnika. | Brak ciągłych badań. |
Jak sami widzicie już na samym wstępie firmy produkujące leki muszą wyłożyć sporą gotówkę na badania skuteczności leków, co w późniejszym etapie przekłada się na ich cenę. Przykładem może być wspomniany preparat Magne B6, który kosztuje około 15 zł za opakowanie. Cena suplementu diety z magnezem często jest dwukrotnie niższa, jednak pod względem jakościowym produkt ten będzie odbiegał od leku. Dlatego mając możliwość wyboru nie kierujcie się tylko i wyłącznie ceną produktu.
W aptece można jeszcze kupić produkty z grupy:
- wyroby medyczne np.: Dicopeg, Calominal, Herbapect Junior
- środki spożywcze specjalnego przeznaczenia np.: Pelafen, Prenatal, Dicoflor
Biorąc pod uwagę konieczność spełnienia określonych norm dla wyrobu medycznego oraz środka spożywczego specjalnego przeznaczenia, są one wyżej w hierarchii niż suplement diety. Można to przedstawić w takiej piramidzie.
Zatem jeśli chcecie mieć pewność, że preparat który kupujecie w aptece będzie miał potwierdzone badaniami działanie i przejdzie kilka kontroli zanim znajdzie się na półce, to wybierajcie LEK.