Problem stopy cukrzycowej w Polsce dotyka bardzo wiele osób, a ponad 4500 pacjentów rocznie ma amputowaną stopę powyżej powyżej kostki z tego tytułu. Zespół stopy cukrzycowej (ZSC) jest poważnym powikłaniem cukrzycy i dotyka 6-10% pacjentów z tym schorzeniem. Ministerstwo Zdrowia postanowiło pomóc tej sporej grupie pacjentów i przyjęło ponad dwuletni projekt pt. Program wsparcia ambulatoryjnego leczenia zespołu stopy cukrzycowej na lata 2016 – 2018. Na czym polega pomoc i kto z niej skorzysta ?
Z tego względu zdecydowano, iż przez najbliższe dwa lata MZ zwiększy dofinansowanie dla:
- wyposażenia i doposażenia gabinetów leczenia zespołu stopy cukrzycowej
- szkolenia dla ponad 150 lekarzy i pielęgniarek w kwestii profilaktyki oraz leczenia ZSC
- platformy e-learningowej do kształcenia ok. 1000 lekarzy i pielęgniarek POZm, aby proglem był dostrzegany już u lekarza pierwszego kontaktu, co pozwoli zminimalizować powikłania cukrzycy
- ogólnokrajowej kampanii edukacyjnej skierowanej do pacjentów z cukrzycą z objawami ZSC
Co udało się osiągnąć do końca 2016 roku ?
Ministerstwo Zdrowia sfinansowało wyposażenie/doposażenie 8 referencyjnych gabinetów leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej (ZSC) w 8 województwach. Gabinety są usytuowane przy większych ośrodkach diabetologicznych.
Wybrano również osoby do przeprowadzenia szkoleń dla lekarzy i pielęgniarek zgodnie z drugim punktem projektu.
W roku 2017 planowane jest powstanie w każdym województwie po jednym gabinecie referencyjnym, czyli takim który będzie prowadził chorego przez cały okres leczenia. Kolejnym etapem będzie wyposażenie/doposażenie 50 gabinetów leczenia ZSC oraz kampania edukacyjna dla osób chorych na cukrzycę, która przewiduje spoty reklamowe oraz ulotki informacyjne oraz bezpłatne konsultacje z diabetologiem w 16 miastach w Polsce.
Wszystkie powyższe zabiegi mają na celu zmniejszenie liczby amputacji oraz poprawę jakości życia osób z cukrzycą.
Jeśli program przyniesie oczekiwane efekty, będzie kontynuowany.
Na rozwój leczenia zespołu stopy cukrzycowej w czasie 3 lat obowiązywania programu planujemy rozdysponować ponad 3 mln zł.
źródło: mz.gov.pl