W połowie kwietnia 2013 otrzymałem od Pacjenta receptę, która została wystawiona 11.04.2013 r przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 5 w Katowicach. Nie byłoby przecież nic dziwnego w tym, że szpital receptę wystawił…bo przecież takie prawo ma. Problem polega na tym, że recepta została wystawiona na leki, które podlegają refundacji w większym lub mniejszym stopniu – ale druk recepty, zgodnie z obowiązującym prawem jest nieprawidłowy. Dlatego nie można tych leków sprzedać z przysługującą zniżką.
Także, zaczynają się schody….
– Pacjent miał operację na oczy i dostał receptę, którą musi wykupić !!
– Recepta zgodnie z rozporządzeniem jest wystawiona na druku, który był ważny do końca marca 2013 roku
– Pacjent może otrzymać leki na podstawie tej recepty, ale tylko na 100% ( bo inaczej apteka poniesie koszty błędnie zrealizowanej recepty )
– Koszt leków ze znizkami ( bez ostatniego – rezygnacja pacjenta ) to 41,76 zł
– Koszt leków na 100% ( bez ostatniego ) to 172,18 zł
CZY ZAUWAŻYLIŚCIE TĄ „SUBTELNĄ” RÓŻNICĘ 130,42 zł ??
Wiadomo, że tylko nielicznych stać na dołożenie powyższej kwoty nie wynikającej z błędu pacjenta !!! Dlatego postanowiłem coś w tej sprawie zrobić. Pacjent otrzymał ode mnie leki, o których mowa z zaznaczeniem, że cała sprawa będzie przeze mnie następnego dnia wyjaśniana i mam nadzieje, że skończy się na tym, iż lekarz wypisujący receptę poprawi swój błąd oraz wypisze kolejną..tym razem na prawidłowym druku, dzięki któremu Pacjent będzie mógł otrzymać leki z przysługującą mu zniżką.
Będę informować o przebiegu całej sprawy na bieżąco !!
A oto i trzecia część ( dolna recepty ), przez którą to całe zamieszanie powstało.
Tłumacząc na szybko, to kod recepty wystawionej po 1.04.2013 roku musi zaczynać się od cyferki 02, a nie jak tu 01. Takie tam przeoczenie, które może kosztować pacjenta 130 zł !!