Zdrowie dziecka jest dla rodzica najważniejszą kwestią. Nie bez przyczyny ciężarnej kobiecie często powtarza się, że nie ważne jaka jest płeć dziecka- WAŻNE, ŻE JEST ONO ZDROWE !
Jeśli chcemy mieć większą pewność co do kondycji zdrowotnej naszego malucha to warto wykonać badania prenatalne. Należy w tej kwestii skonsultować się z lekarzem prowadzącym, gdyż są pewne sytuacje w których wykonanie badań staje się wręcz konieczne w celu wykluczenia wad płodu. Istnieją dwie grupy badań prenatalnych w ciąży – inwazyjne oraz nieinwazyjne. Badania prenatalne inwazyjne wymagają pobrania tzw. płynu owodniowego, natomiast badania nieinwazyjne opierają się o ultrasonografii oraz badaniu krwi.
Kiedy należy je wykonać ?
Badania nieinwazyjne w ciąży
- Między 10 a 14 tygodniem ciąży – test PAPP-A oraz pierwsze badanie USG
- Między 15 a 21 tygodniem ciąży – USG genetyczne
- Po 14 tygodniu ciąży – test potrójny
- Koniec pierwszego trymestru ciąży (ok. 12, 13 tygodnia ciąży) – badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego oraz Przepływ przez zastawkę trójdzielną
Badania inwazyjne w ciąży
- Między 13 a 19 tygodniem ciąży – Amniopunkcja
- Od 18 tygodnia ciąży – Kordocenteza
- Między 18 a 20 tygodniem ciąży – Fetoskopia
Dlaczego należy wykonać takie badanie ?
Przeprowadzenie tych badań daje matce większą pewność co do zdrowia dziecka. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w rozwoju, w niektórych przypadkach można ingerować, gdy dziecko jest jeszcze w łonie matki. Choroby płodu są rzadkie, ale co raz częściej słyszy się o procentowym wzroście wad genetycznych płodu w stosunku do lat poprzednich.
Badania prenatalne pomogą uspokoić mamę. Warto spytać lekarza prowadzącego o możliwość wykonania tych dodatkowych badań. Lekarz z pewnością rozwieje wątpliwości przyszłej mamy.