Ból ucha u dzieci i dorosłych.

Często przychodzą do mnie Pacjenci i proszą „coś” na ból ucha. Zdecydowana większość to mamy małych dzieci. Jednak farmaceuci mają dość ograniczone pole „manewru”.

Co aptekarz może wydać ? Co będzie najbezpieczniejsze dla malucha, a co w przypadku osób starszych ? Czy potrzebna jest pomoc lekarska ?

 

 

Należy pamiętać, że w sytuacji gdy boli ucho to przyczyny mogą być dwie. Problem może dotyczyć samego ucha (otalgia pierwotna) lub  inne choroby w obrębie głowy i szyi (otalgia wtórna). Przyczyną dolegliwości mogą być też neuralgie (nerwobóle). U małych dzieci schorzenia dotyczą najczęściej ucha środkowego. Małe dziecko będzie wtedy płakało, gorączkowało, będzie pociągać za ucho lub ocierać o poduszkę. Niestety niczego więcej nie dowiemy się od niemowlaka, dlatego tak ważna jest obserwacja malca i znajomość jego zachowań. Starszaki potrafiące mówić będą skarżyły się, że źle słyszą lub że boli ich ucho ( czasem szumy w uszach ). Dzieci chorują częściej niż dorośli, a jest to spowodowane niedostatecznym rozwinięciem trąbki Eustachiusza.

W przypadku kataru, który często przechodzi fazy od cieknącego do gęstego ( czasem żółtawego ) przechodzi z przewodu nosowego do ucha i tam rozwija się zapalenie. Gdy dochodzi do obrzęku błony śluzowej trąbki, bakterie zamknięte w uchu środkowym namnażają się i tak powstaje zapalenie.

Czas na wizytę u lekarza, który po obejrzeniu ucha specjalnym przyrządem, przepisuje antybiotyk lub w łagodnym przebiegu preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe ( zawierające ibuprofen lub paracetamol ). Jeśli kuracja antybiotykiem po 2-3 dniach nie przynosi efektu zalecam powtórną wizytę u lekarza celem zmiany terapii.

WAŻNE !!

Nie przerywamy leczenia po poprawie stanu zdrowia, lek należy przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza. Pamiętajcie również o probiotyku ( osłonie ) do antybiotyku, aby odbudować florę bakteryjną u malucha. Należy często czyścić nosek u dziecka. Jeśli nie potrafi samemu wydmuchać to należy użyć aspiratora do noska.

Dodatkowo lekarz może przepisać krople to ucha z antybiotykiem. Taka kuracja zazwyczaj daje szybko pozytywny rezultat.Preparaty przeciwgorączkowe i przeciwbólowe należy podawać niezależnie od kuracji lekiem na receptę. Po przyjęciu całego przepisanego leku należy udać się na wizytę kontrolną. Odporność naszego dziecka po terapii antybiotykiem jest bardzo obniżona, dlatego uważajmy jeszcze przez kilka dni na naszego malca.

…a co dla dorosłego ?

Możemy wspomagać się preparatami z ibuprofenem ( przeciwbólowe, przeciwzapalne ). Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że nasze ucho jest po prostu zatkane przez zalegającą woskowinę. W aptece można kupić preparaty bez recepty, które rozpuszczają woskowinę ( dla małych dzieci też są takie preparaty – od użycia po konsultacji z lekarzem ). Z doświadczenia wiem, że czasem takie preparaty nie wystarczą i trzeba udać się do lekarza laryngologa celem mechanicznego oczyszczenia ucha ( ciepła woda pod małym ciśnieniem ). Zabieg mało przyjemny, ale za to dający natychmiastową ulgę ( problemem mogą być kolejki do tego specjalisty 🙂 ). Jeśli wiemy, że mamy taką budowę ucha, która sprzyja częstemu zatykaniu to pamiętajmy o częstej higienie tego miejsca oraz profilaktycznym stosowaniu preparatów rozpuszczających woskowinę. Jeśli w/w zabiegi nie przynoszą ulgi to należy udać się do lekarza celem rozpoczęcia kuracji antybiotykiem ( doustnym lub do ucha ).

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x