Zapewne kilka razy mieliście sytuację, że podczas wykupywania leków w aptece zabrakło leku, Wam zabrakło pieniędzy, albo najzwyczajniej nie chcecie teraz kupić konkretnego leku tylko np. za tydzień.
Czy można w tej sytuacji prosić farmaceutę o tzw. odpis recepty ? Kto może wystawić taki odpis ? Jakie leki ni podlegają odpisowi i ile ważny jest taki dokument.
NA JAKIE LEKI WYDAWANY JEST ODPIS ??
Na początku należy wspomnieć, iż od 2011 roku zmieniły się zasady wystawiania odpisów. Aktualnie już nie można wystawiać odpisu na substancję należących do wykazu A (substancje bardzo silnie działające) , antybiotyki, leki psychotropowe.
W przykładach, nie otrzymamy odpisu na:
Leki bardzo silnie działające: Nitromint, Oxodil, Zafiron, Sereven Dysk
Antybiotyki:Zamur, Duomox, Augmentin, Fromilid, Klacid
Leki psychotropowe: Estazolam, Relanium, Oxazepam, Clonazepam
ODPŁATNOŚĆ, czyli ile zapłacimy ?
Na resztę leków otrzymamy odpis, ale należy pamiętać, że lek z odpisu będzie zawsze sprzedany na 100 % ( czyli bez zniżki ). Nawet jeśli recepta od lekarza przewiduje zniżkę na dany lek, a my decydujemy się jednak na odpis, to w domyśle godzimy się na realizację odpisu ze 100% odpłatnością.
KTO WYSTAWIA ODPIS ?
Według prawa farmaceutycznego, może tego dokonać farmaceuta , tzn. nie technik farmaceutyczny tylkoMAGISTER FARMACJI !!
JAK DŁUGO WAŻNY JEST ODPIS ?
Realizacja odpisu jest możliwa w ramach okresu określonego przez lekarza. Jeśli lekarz wystawi receptę z datą realizacji od 18.02, to odpis będzie ważny do 19.03 ( wyjątkowo data realizacji recepty przekracza teoretycznie 30 dni od daty wystawienia – luty i jego 28 dni 🙂 ). Ważne jest również to, że nie ma odpisu z odpisu !!
GDZIE REALIZUJEMY ODPIS ?
Tylko w aptece, gdzie odpis był wydany !!
JAK WYGLĄDA ODPIS RECEPTY ?
Najczęściej jest to wydruk z drukarki ( ustalenia wewnętrzne apteki ) i zawiera:
1) co najmniej adres apteki w formie nadruku lub pieczęci;
2) dane pacjenta, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ( imię i nazwisko, adres zamieszkania )
3) nazwę leku, który ma być wydany;
4) postać farmaceutyczną;
5) dawkę;
6) ilość leku, będącą różnicą między ilością przepisaną na recepcie i wydaną przez aptekę;
7) sposób użycia, jeżeli na oryginale recepty zawarta była taka informacja;
8) imię i nazwisko osoby uprawnionej;
9) termin realizacji odpisu recepty;
10) datę wystawienia i numer ewidencyjny recepty, której dotyczy odpis, nadany przez aptekę;
11) imię i nazwisko farmaceuty sporządzającego odpis recepty w formie nadruku lub pieczęci;
12) podpis farmaceuty sporządzającego odpis recepty
13.)Odpis recepty obejmuje termin jej realizacji, wynikający z § 16. Odpis recepty nie stanowi przedłużenia terminu realizacji recepty, z której został sporządzony.
NA CO NAJCZĘŚCIEJ BIORĄ PACJENCI ODPIS ?
W przeważającej ilości to są recepty na leki antykoncepcyjne !
w rozporządzeniu w sprawie recept z 8 marca 2012r. nie ma nic na temat niemożliwości wystawienia odpisu na antybiotyk. Więc wydaje mi się, że można wystawiać odpis na antybiotyk doustny lub parenteralny, ale z 7 dniowym okresem realizacji.
Niestety, na takie sytuacje godzimy się mimowolnie podejmując decyzję o wybraniu zawodu technika lub magistra farmacji. Kontakt z ludźmi będzie zawsze ciężki, gdyż warunkuje go wiele czynników np. charakter pacjentów.
Dziś właśnie miałam niegrzeczną pacjentkę, która awanturowała się, że złamaliśmy prawo, bo poinformowaliśmy ją o konieczności realizacji odpisu w tej samej-naszej aptece(sama prosiła o odpis z recepty) i daliśmy tylko termin 30 dni od daty wystawienia, a ona chciała pół roku. W dodatku przyszła po terminie, ale koleżanka wydała jej resztę opakowań. Zdenerwowałam się, bo to ja ostatnio drukowałam jej odpis, a nie zdarzyło mi się łamać przepisy. Mam dość, co za niewdzięczna praca…
Warto zaznaczyć, że jeśli zgubisz odpis to farmaceuta może wydrukować jego duplikat ( oczywiście jeśli data wystawienia oryginalnej recepty na to pozwala )