ałe dziecko potrafi płakać z wielu powodów. Brak możliwości komunikacji słownej to wielki problem dla młodych rodziców. Istnieje kilka rodzai płaczu i z czasem można odróżnić jeden od drugiego. Oczywiście na początku wydaje się to niemożliwe, ale po kilku próbach nabieramy doświadczenia w tej materii. Najważniejsze to obserwować nasze dziecko.
Płacz dziecka może oznaczać np.
- głód,
- mokre pieluszki,
- zmęczenie,
- nadmiar bodźców w otoczeniu,
- przymusowa pozycja, potrzeba zmiany otoczenia,
- potrzeba oddania gazów lub stolca,
- przegrzanie lub marznięcie,
- potrzeba kontaktu z rodzicem,
- choroba, ból
Bardzo częstym powodem mocnego płaczu naszego dziecka (z reguły jest on inny niż ten oznaczający np. mokrą pieluchę) są bóle pochodzące z układu pokarmowego. Mowa tu oczywiście o kolkach, które mogą towarzyszyć niemowlakom już od 2-3 tygodnia życia są dobrze znane rodzicom, lekarzom oraz farmaceutom. To one najczęściej są powodem bezsennych nocy i gorączkowego szukania leku, który uśmierzy ból maluszka.
Co to jest kolka jelitowa ?
Wg definicji to napadowy, nie dający się ukoić płacz (krzyk) z podkurczaniem nóżek. Brzuch jest wyraźnie powiększony, a dziecko wydala dużą ilość gazów. Kolka stępuje u 10-40% niemowląt i trwa z reguły do 3-4 miesiąca, chociaż bywają również kolki około 6 m-ca życia.
Co jest powodem kolki ?
Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć: niewykształcony układ pokarmowy, nieprawidłowa technika karmienia, zmiana pokarmu z naturalnego na sztuczny, nieprawidłowa flora bakteryjna jelit.
Postępowanie w przypadku kolki.
– masaż brzuszka, ciepły okład lub ciepła kąpiel
– położenie dziecka na brzuchu mamy i masaż pleców
– wyciszenie, półmrok, szum wody, dźwięk odkurzacza
– podanie leków doustnych zawierających symetykon, probiotyki, preparaty ziołowe, laktazę
Symetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego, nie wchodzi w interakcje z innymi lekami. Przeciwwskazania to alergia na symetykon lub inną substancję zawartą w leku oraz niedrożność jelit.
Może być podany już od 28 dnia życia.
Lek działa w ten sposób, iż zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w jelitach lub żołądku. W następstwie czego one pękają co ułatwia eliminację gazu. Brzuszek dziecka już nie jest taki wzdęty, a wiec objaw kolki jest zniwelowany.
Jak podawać lek, aby zadziałał ?
Z uwagi na fakt, iż niemowlę często może wypluć podaną dawkę leku należy podać go na policzek lub w wodzie, mleku.
Kiedy dziecko poczuje ulgę ?
Gdy lek dostanie się do miejsca, które powoduje objawy czyli jelita lub żołądek. Może trwać 1-24h, dlatego symetykon należałoby podawać regularnie odstępach kilkugodzinnych.
W jakich preparatach dla niemowląt występuje symetykon ?
– Bobotic i Bobotic Forte krople
– Espumisan krople
– Ibuvit Kolka kaps twist-off