Lekolepki informują i ostrzegają. Nowość w aptece.

Od niedawna mam okazję pracować z Lekolepkami i dziś pokrótce opiszę w jakim celu pojawiły się w aptekach. Część z Was zapewne jeszcze ich nie widziała, gdyż nie wszystkie placówki są w nie wyposażone, a ich posiadanie nie jest obowiązkowe. Lekolepki to idealny sposób na prawidłowe dawkowanie leków oraz uniknięcie działań niepożądanych podczas terapii, a co za tym idzie szybszy powrót do zdrowia.

Jak wygląda Lekolepka?

Jest to naklejka o wymiarach 1cmx5cm, którą farmaceuta zgodnie z posiadaną wiedzą oraz informacjami pojawiającymi się na ekranie komputera, nakleja na opakowaniu leków. Rodzajów etykiet jest bardzo dużo i cały czas pojawiają się nowe. Z moich obserwacji wynika, iż pacjenci chętnie czytają co jest na danej lekolepce i stosują się do zawartych na niej zaleceń.

 

 

 

Przykładowe informacje zawarte na etykietach:

  • Stosuj do ostatniej dawki (np. antybiotyk)
  • Lek może powodować senność (np. leki psychotropowe, leki zawierające tramadol)
  • Wyrzuć 30 dni po otwarciu (np. krople oczne)
  • Zażyj 1h przed posiłkiem lub 2h po posiłku (np. azytromycyna)

Z praktycznego punktu widzenia to wydawanie leków jest o kilka sekund dłuższe niż bez użycia lekolepek, ale świadomość, że pacjent zażyje lek o prawidłowej porze lub zastanowi się zanim zacznie prowadzić samochód jest o wiele ważniejsza niż tych kilka chwil poświęconych na przyklejenie małej kolorowej etykiety.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x