Jeden z ważniejszych projektów Ministerstwa Zdrowia, który ma za zadanie ułatwienie wykupienia leków przepisanych przez lekarza. Czy to oznacza koniec nieczytelnych gryzmołów na receptach? Tak, jest to jeden z powodów wprowadzenia w życie projektu e-recepty. To jednak nie koniec nowości jakie już wkrótce staną się rzeczywistością. Czy pacjenci, lekarze oraz apteki są na to gotowe?
Podstawowe zalety e-recepty:
- nie trzeba wykupować wszystkich leków od razu – można kupić 1 opakowanie w jednej aptece, a następne w innej
- koniec z błędnie wypisanymi receptami
- informacje o dawkowaniu będą czytelne
- nie trzeba będzie chodzić do lekarza, aby otrzymać leki na choroby przewlekłe
- e-recepta będzie dostępna w formie papierowego wydruku, jako SMS z kodem lub email.
Jak wygląda realizacja erecepty w praktyce?
Lekarz wystawia E-receptę |
∇
Pacjent otrzymuje wydruk lub e-receptę jako SMS z kodem lub email |
∇
Pacjent udaje się do apteki, w której można zrealizować E-receptę |
∇
Farmaceuta lub technik farmaceutyczny skanuje kod z wydruku lub z telefonu |
∇
Pacjent kupuje leki |
Jak otrzymać e-receptę drogą elektroniczną?
W tym celu należy zarejestrować się i zalogować na portalu https://www.pacjent.gov.pl , lecz aby to zrobić należy najpierw posiadać Profil Zaufany, który co raz częściej jest wykorzystywany do załatwiania spraw urzędowych. Pod tym adresem znajdziecie odpowiedzi jak założyć taki profil: https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany
Potem już tylko logujemy się na Internetowym Koncie Pacjenta i mamy dostęp do naszych recept, po podaniu numeru telefonu oraz emaila. To tyle jeśli chodzi o teorię.
Pytanie kolejne, które nasuwa się osobie pracującej w aptece, to czy systemy apteczne pozwolą na sprawną pracę z e-receptą? Z badań wynika, iż wiele aptek pracuje na starym sprzęcie komputerowym, który należałoby zastąpić szybszym i wydajniejszym. W praktyce wygląda jednak to tak, że komputery pracują wiele lat zanim ktoś pomyśli nad ich zmianą. W celu zachęcenia właścicieli do wymiany sprzętu ma być projekt projekt wsparcia finansowego dla aptek. Zakłada on, że apteka która w 2018 zakupi sprzęt komputerowy dodatkowo będzie mogła odliczyć 19 proc. podatku od kwoty 3500 zł na jedno stanowisko komputerowe.