W odpowiedzi na Wasze prośby dziś napisze o poprawkach na recepcie i o tym co oraz gdzie wolno farmaceucie poprawić. W poprzednim artykule ( Realizacja recept cz. 8 ) opisałem jak powinna wyglądać prawidłowo wypisana recepta. Co jednak się dzieje, gdy macie receptę na której np jest skreślenie lub poprawka ??
Do najczęstszych sytuacji możemy zaliczyć:
Nieczytelne lub brak wpisanych:
– dane pacjenta ( adres, imię oraz nazwisko, wiek, PESEL )
Jeśli brakuje ich całkowicie, farmaceuta NIE MOŻE ich wpisać ( może natomiast poprawić /napisać z tyłu recepty/ te nieczytelne ).
– postać leku ( jeśli jeden z leków występuje w kilku rodzajach np; maść, krem, tabletki )
Sprawa bardzo prosta – jeśli nie jest wpisane, to farmaceuta ustala to z pacjentem i wydaje, te które należy.
– dawka leku ( np. 20 mg, 5 mg )
Wydajemy najmniejszą dawkę zarejestrowaną w Polsce !! Tu nie ma dyskusji !
– ile leku jest zażywane ( tzw. dawkowanie )
Najczęstszy problem !!
Wydać można dwa najmniejsze opakowania zarejestrowane w wykazie leków refundowanych- dla leków refundowanych lub wykazie leków dopuszczonych do obrotu na terenie RP – dla leków 100%.
– odpłatność za leki ( np. 30%, 50% )
O tym też już pisałem w art. Realizacja recept cz.5 ( https://farmakoblogia.pl/realizacja-recept-cz-5/ ). Jeśli jeden lek ma np trzy poziomy odpłatności ( 30%, 50%, 100% – to wybieram – 50 % ).
– data realizacji recepty
Jeśli pole jest puste – to proszę nie dopisywać na własną rękę – apteka sobie z tym poradzi 🙂
– pieczątka lekarza i przychodni
Bardzo często pieczątki zastępowane są wersjami drukowanymi – i to jest dopuszczalne, ale przy takiej wydrukowanej pieczątce lekarza musi być jego parafka !!
Dotarliśmy do miejsca, gdzie mowa jest o parafkach !
Jeśli lekarz cokolwiek poprawi na recepcie i widać, że jest to poprawione ( również inny charakter pisma, inny długopis ) to przy takiej każdej poprawce musi być przystawiona pieczątka lekarza + jego parafka.
Czasem dochodzi o sytuacji absurdalnych, gdy lekarz myli się na recepcie np 5 razy i poprawia przy każdej pozycji dawkowanie ( bo np zapomniał ) a robi to innym długopisem – to wtedy musi przystawić 5 pieczątek i parafkę.
Apteki starają się w takich sytuacjach pomagać pacjentom i sami pracownicy apteki chodzą do lekarzy poprawiać takie recepty. Nie jest to jednak coś co można robić za każdym razem, gdyż należy szanować czas każdego człowieka. Tym bardziej, że najczęściej na takie poprawki wykorzystuje się swój prywatny czas poza pracą. Co innego jeśli farmaceuta myli się przy realizacji recepty. Wtedy kierownik apteki wymaga od swojego pracownika poprawienia takiej recepty, poinformowania pacjenta – jeśli pomyłka dotyczy leku. Proszę jednak pamiętać, że farmaceuci to też ludzie, którzy starają się dołożyć wszelkich starań aby nie dochodziło o pomyłek, ale jak każdy człowiek – czasem je popełniają 🙂
Jeżeli lekarz zapisał 2op. Bactrim syr. 100ml i przy tym zapisie jest poprawka to czy można wydać 1op. ze zniżką (aby nie zostawiać pacjenta bez leku). Czy jednak jest tak że każda poprawka na RP wymaga od nas poprawy recepty albo realizacji na 100%?
Poprawka wymaga pieczątki i parafki lekarza. W przeciwnym wypadku na 100%.
Witam 🙂
Mam pytanie- chcę się upewnić- czy jeśli możliwe są trzy rodzaje odpłatności to na pewno wybiera się 30%? Byłam przekonana, że należy wybrać „zniżkę najmniej korzystną dla pacjenta”, czyli w podanym przykładzie 50%.
Chciałam zweryfikować 🙂
Bardzo przystępny blog- małe dawki wiedzy pozwalają w przystępny sposób przypominać sobie wiedzę- dzięki!
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dziękuję za wypatrzenie błędu. Faktycznie wybieramy 50%.
Witam….
Mam pytanie….jak zrealizować rp. w przypadku, gdy lekarz zapisze lek nie podając jego dawki….lek jest zarejestrowany tylko w jednej dawce, ale w różnych wersjach….
Rp.
Zyrtec tabl. 1 op
D.S. 1 tabl.wieczorem..
Zyrtec w opakowaniach po 20 szt…wypadł z list refundacyjnych….a po 30 szt. pozostał….które opakowanie wydać, jeśli lekarz nie określił dawki i wielkości opakowania? Pacjentowi należy się opakowanie refundowane Basia
Zgadzam się z Basią. Najmniejsze opakowanie refundowane ! Często ten element jest mylony w aptekach…zarejestrowany czy zarejestrowany i refundowany 🙂